Straipsniai

Rutina: mūsų pagalbininkas ar priešas?

Rutina gali būti dvejopa. Iš vienos pusės, ji rodo gyvenimą esant vienodą ir nuobodų. Tarptautinių žodžių žodynas rutiną aiškina kaip ilgą laiką nekitusį, dažnai – tiesiog pasenusį – įprotį arba veiklos būdą, tam tikrą šabloniškumą. Bet kaip rutina gali būti su minuso ženklu, lygiai taip pat ji gali būti ir teigiama, o gal net tapti didžiausiu pagalbininku siekiant savų tikslų.

Per laiką daugelis dalykų virsta pilka rutina, nes priprantame prie to, ką turime ar darome ir tai nebeteikia mums džiaugsmo, nebeneša naujų potyrių. Gražieji gyvenimo pokyčiai prasideda nuo kitokių minčių, nuo norėjimo gyventi kitaip, tuo tarpu rutiniškos kasdienės buitiškos mintys mus neša tik… tos pačios rutinos link. Todėl kuo kokybiškesnio, įdomesnio, įvairesnio gyvenimo norime, tuo dažniau turime keisti savo nusistovėjusias rutinas, jas atšviežinti bei nuolat įsivesti naujų.

Yra ne šiaip pilkų, bet net ir neigiamų rutinų, įpročių, kurie, persekiodami mus ne vienerius metus, kenkia sveikatai, gadina santykius su artimaisiais ar kaip kitaip blogina gyvenimą. Pvz., nuolatinis televizoriaus fonas, kuris trukdo mums išgirsti save, netinkamų maisto produktų vartojimas, polinkis konfliktuoti ar nuolat skųsti gyvenimu susitikus su draugais yra tokių mus griaunančių rutinų pavyzdžiai. Bet jie leidžia mums suprasti rutinoje – įprotyje, diena dienon atliekamame veiksme, slypinčią jėgą. Kenks konkreti rutina ar padės – mūsų pasirinkimas. Tačiau rutina – nuolat atliekamas tikslingas veiksmas – vienas galingiausių dalykų šioje planetoje. Ne veltu sakoma: lašas po lašo ir akmenį pratašo. Tai, ką darome kasdien, veiksmingiausiai įtakoja mūsų gyvenimus! Todėl jei turite konkrečių tikslų, pasirūpinkite į gyvenimą įsivesti naujų rutinų, kurios nuolat, sistemingai ir garantuotai nuves jus į jūsų svajonės išsipildymą. Rutina gali būti didžiausias jūsų draugas.

Mūsų gyvenimas šiandien yra toks, koks yra būtent dėl nuolat iki šiol kartotų rutinų. Jos kaip mažieji pilkieji kardinolai kuria mūsų ateitį. Įdėmiai pasižiūrėkite, kokias rutinas savo gyvenime atliekate visiškai automatiškai, išsiaiškinkite, ar jos jums naudingos? O gal yra atvirkščiai ir jos jums tik kenkia? Faktas: dalis rutinų jūsų gyvenime yra išmoktos ir primestos socialinės aplinkos – kartojate jas, nes taip darė daugybė iki jūsų gyvenusių kartų, jūsų tėvai ir seneliai, o gal išmokote to iš savo draugų… Pvz., rytais išgeriate puodelį kavos, nes taip daro visi jūsų namiškiai, arba valgote žiūrėdami į kompiuterio ar televizoriaus ekraną, arba savaitgaliais visada važiuojate į kolektyvinį sodą ir t.t. Dabar pat peržvelkite savo rutinas ir įsivertinkite, į kokius veiksmus – jums naudingus ar ne, pagliau ką kuriančius jūsų ateityje – nukreipiate savo nuolatinę, todėl didžiausią, jėgą. Jei atrandate jums nieko gero neduodančią ar net kenkiančią rutiną/ įprotį, skirkite dėmesio jai atsikratyti. Būkite sąmoningi, stebėkite save ir savo atliekamus veiksmus, jauskitės atakingi ir už tai, kuo esate užsiėmę. Atsikračius neigiamų ar jums nebereikalingų rutinų, atsiras vietos intergruoti naujas, jums naudingas ar įnešiančias į gyvenimą kažką naujo.

Kaip susikurti jums naudingą rutiną? Pirmiausia atraskite jai laiko – nuspręskite, kuriuo paros metu, pvz., medituosite; arba, jei ketinate mokytis dainuoti, kokiu metu pas jus ateis mokytojas ir kur vyks užsiėmimai; arba, jei norite subalansuoti savo mitybą, turite nuspręsti, kokiomis valandomis sėsite už stalo ir  t.t. Sukurkite aiškią struktūrą, kaip naują rutiną integruosite į savo kasdienį gyvenimą.

Pirmomis dienomis, kad naujas įprotis virstų tikru įpročiu/ dienos rutina, prireiks šiek tiek valios pastangų. Visų mūsų džiaugsmui, labai daug rutinų nereikalauja jokio papildomo laiko. Tereikia tik pabūti pačiam su savimi kiek dėmesingesniu ir kurį laiką sąmoningai prižiūrėti naujai įtraukiamą įprotį. Pvz., valgyti sveikiau nereikia papildomo laiko – vienaip ar kitaip, jūs vis viena valgote. Tereikia atidumo suvokti, koks skanus tas sveikas maistas ir kaip gerai po jo jaučiatės. Keltis ryte nauju laiku taip pat neatima laiko, o tik kiek perstumdo rytines ir vakarines veiklas ir t.t.

Jei norite posūkių, pokyčių jūsų gyvenime, mažus dalykus, kurie link jų veda, paverskite savo kasdienine rutina. Ir kasdien dėliodami tuos mažulyčius žingsnelius į savo tikslą būsite nešami batais septynmyliais! Nes tame, ką darome kasdien, slypi didžiausia mūsų galia.

Facebook Comments